Locuitorii Banatului Montan au avut o contribuție semnificativă și adesea tragică la Primul Război Mondial, având în vedere că Banatul, la începutul războiului, făcea parte din Imperiul Austro-Ungar. Această situație a creat o dinamică complexă pentru populația românească, care se găsea în postura de a lupta pentru o putere străină, în timp ce aspira la unirea cu Regatul României. La începutul războiului, bărbații din Banat, indiferent de etnie (români, germani, sârbi, maghiari etc.), au fost mobilizați în armata austro-ungară. Astfel, mulți români din Banatul Montan au fost trimiși să lupte…
Articolul Mehadia în Primul Război Mondial: de la represiunea austro-ungară, la Marea Unire – de Constantin Vlaicu a apărut prima dată pe Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România.
Sursa: uzpr.ro



